Rozmowa kwalifikacyjna- jak się ubrać.

Rozmowa kwalifikacyjna- jak się ubrać.

Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne, a hasło „jak Cię widzą tak Cię piszą” pozostaje wciąż aktualne. W przypadku ubiegania się o nową pracę warto zadbać nie tylko o dobrze napisane CV, ale również o odpowiedni ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej.


Wybierając strój na spotkanie z rekruterem powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ubrania oraz buty powinny być schludne czyli zadbane, czyste i pachnące. Z uwagi na to, że jest to spotkanie biznesowe strój powinien być skromny i w neutralnych barwach. Ramiona zakryte, spodnie długie, spódnica do kolan i niewielki dekolt to obowiązujący standard. Natomiast kolory neutralne takie jak biel, beże, niebieski, brzoskwiniowy, granatowy czy czarny sprawią, że będziesz wyglądać profesjonalnie. Oczywiście dobór stroju powinien być również dopasowany do stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli aplikujesz na stanowiska kierownicze czy menadżerskie to postaw na styl business dress code, a więc dla panów garnitur z jasną koszulą i krawatem, a dla pań kostium, spódnica, sukienka lub spodnie w neutralnych kolorach z elegancką bluzką.

Jeśli ubiegasz się o niższe stanowisko i wiesz, że w tej firmie panują luźne zasady w kwestii ubioru możesz się ubrać w stylu smart casual. Jest to styl swobodniejszy od biznesowego, ale wciąż obowiązują podstawowe zasady (schludność i skromność). Panowie garnitur mogą zastąpić spodniami i koszulą lub koszulką polo, a jako okrycie wybrać marynarkę lub sweter. Natomiast panie mogą się zdecydować na wybór jeansów w połączeniu z bluzką i garsonką. Niezależnie na jakie stanowisko aplikujemy i do jakiej firmy warto zapomnieć o wzorzystych koszulach, spódniczkach mini, dużych dekoltach czy klapkach bądź sandałach. Tego typu strój nie robi dobrego wrażenia na rekruterach.

Leave a Reply

Your email address will not be published.