Krótka historia szpilek

Krótka historia szpilek

Buty na wysokim obcasie dla wielu osób są symbolem kobiecości. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że szpilki mają długą i ciekawą historię…

Królewski szyk

Mnóstwo źródeł podaje, że buty na wysokim obcasie pojawiły się po raz pierwszy na dworze francuskiego króla Ludwika XIV. Monarcha był prawdziwym miłośnikiem obcasów. Bardzo szybko ten typ obuwia uznano za jedyny właściwy. Tylko w butach na obcasie można było pojawić się przed królewskim obliczem.

Jednak wydaje się, że szpilki mają zdecydowanie starszy rodowód. Można znaleźć zapisy, z których wynika, że buty na obcasach nosili rzeźnicy w Starożytnym Egipcie. W tym przypadku obcasy spełniały funkcję czysto praktyczną Miały one chronić stopy przed zabrudzeniem, na przykład krwią.

Wracając do wyższych sfer…

Na ślubie szpilki po raz pierwszy pojawiły się na ceremonii zaślubin Katarzyny Medycejskiej oraz Księcia Orleanu, Henrykiem de Valois. Młodziutka monarchii mierzyła podobno niewiele ponad 150 centymetrów wzrostu. Wysokie obcasy miały jej dodać powagi i podkreślić królewski majestat. Działo się to w roku 1533 i właśnie wtedy buty na wysokim obcasie zaczęły przypominać szpilki, jakie znamy współcześnie.

Rewolucja nie tylko w polityce

Buty na wysokich obcasach były synonimem szlachectwa i wyrafinowania. Aż do wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. W tym czasie noszenie obcasów było wręcz śmiertelnie niebezpieczne. Wielu arystokratów kończyło swój żywot na gilotynie.

Na szczęście czasy terroru przeminęły i szpilki wróciły do łask. Pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza na świecie fabryka butów na wysokim obcasie. A więc wyprzedaż szpilki stały się dostępne dla szerszego grona elegantek. Ich kolejny renesans miał miejsce zaraz po II Wojnie Światowej. Wtedy Christian Dior zaprezentował światu swoją innowacyjną kolekcję ubrań, New Look stał się prawdziwym hitem. Panie odzyskały swoją kobiecość. Mogły ponownie podkreślać swoją urodę. A klasyczne szpilki zagościły na dobre w garderobach prawdziwych elegantek . I są tam do dzisiaj…

Leave a Reply

Your email address will not be published.