Białe buty — jak sprawić, by znów wyglądały jak nowe?

Białe buty — jak sprawić, by znów wyglądały jak nowe?

Biel to z pewnością kolor, który nigdy nie wychodzi z mody — to barwa doskonale prezentująca się zarówno w stylizacjach kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego właśnie kiedy nadchodzą miesiące letnie, coraz częściej i chętniej zakładamy białe obuwie. Komponują się one z wieloma strojami, są uniwersalne i nowoczesne, świetnie współgrają ze stylem sportowym, ale także tym nieco bardziej eleganckim.

Niestety, jeśli chodzi o zabrudzenia, jasne obuwie zalicza się do tych najbardziej problematycznych. Bo przecież wystarczy lekko wdepnąć w kałużę lub zabrudzić je trawą — i natychmiast pojawia się plama trudna do usunięcia. Jak poradzić sobie z tym problemem opowie nam specjalista ze sklepu Texas Club.

Domowe pogotowie

Na ratunek przychodzą proste i skuteczne metody, które możemy wypróbować w zaciszu domowym. Do ich wykonania będziemy potrzebować łatwo dostępne środki. Należy jednak pamiętać, że musimy systematycznie dbać o czyszczenie białych butów, w przeciwnym razie mogą one zatracić początkową barwę i znacznie trudniej będzie przywrócić im śnieżną biel.

Mydło wszystko umyje

Jednym ze sposobów czyszczenia obuwia jest szare mydło, tak doskonale pamiętane przez nasze mamy i babcie. Wystarczy rozpuścić je w letniej wodzie, a następnie zamoczyć w niej buty i pozostawić na kilkanaście minut. Jeśli obuwie posiada sznurowadła, musimy pamiętać o uprzednim ściągnięciu ich. Trudno dostępne miejsca możemy doczyścić małą szczoteczką. Po dokładnym opłukaniu wodą, buty będą wyglądały jak nowe!

Czysto i cytrusowo

Kolejną metodą czyszczenia białych butów jest sok z cytryny — wystarczą 3-4 łyżeczki połączone z wodą. Następnie należy zmoczyć ściereczkę w otrzymanym roztworze i dokładnie wytrzeć nasze obuwie. Cytryna ma właściwości rozpuszczające zabrudzenia w wodzie, przy tym nie niszcząc materiału.

Uniwersalna soda

Następny sposób to znana wszystkim i tak łatwo dostępna soda oczyszczona — należy rozpuścić 2-3 łyżeczki sody w letniej wodzie i dokładnie przetrzeć obuwie materiałową szmatką. Natomiast jeśli chcemy usunąć nieco trudniejsze zabrudzenia, musimy uzyskać gęstszą konsystencję — wtedy tworzymy pastę z sody. Mieszamy taką ilość sody z wodą, by powstała zwarta konsystencja, po czym dokładnie czyścimy nią buty. Po wyschnięciu należy je jedynie wytrzepać.

W kuchni i garderobie

Pomocny środek w pielęgnacji jasnego obuwia może także stanowić ocet- na zwilżoną szmatkę należy dodać łyżkę tej substancji. Następnie, by na obuwiu nie pozostał silny zapach octu, musimy dokładnie je wypłukać. Możemy wykorzystać do tego kilka kropel pieniącego się płynu do naczyń, który szybko usunie jego zapach.

Przedstawione wyżej środki to skuteczne i sprawdzone metody, by nasze białe buty ponownie odzyskały swoją początkową barwę. W ich pielęgnacji przede wszystkim musimy pamiętać o systematyczności i dokładności, dzięki czemu będziemy mogli długo cieszyć się białym kolorem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.